IUGG NAP – BESZÁMOLÓ

2024. április 4-én a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) adott otthont a Nemzetközi Geodéziai és Geofizikai Unió (IUGG) Magyar Nemzeti Bizottsága (MNB) által első alkalommal megszervezett egynapos előadóülésnek és szakmai találkozónak: az IUGG Napnak (https://iugg.epss.hu/iuggnap/). A rendezvény sikerességét jól mutatja, hogy azon körülbelül 40 kutató vett részt, a résztvevők közel felét fiatal kutatók tették ki, 15 szóbeli előadás hangzott el, valamint 16 poszter is bemutatásra került.

Az IUGG megalapításának 105. évfordulójának évében megtartott rendezvényen a résztvevőket elsőként Dr. Kovács István János és Prof. Sierd Cloething a FI megbízott igazgatója és tudományos főtanácsadója köszöntötte, akik beszédükben külön köszöntötték Dr. Wesztergom Viktort, a FI nemrég nyugdíjba vonult igazgatóját. Dr. Rózsa Szabolcs, az IUGG MNB elnökének köszöntője után a rendezvény az IUGG 8 tagszervezétének (IAG, IACS, IASPEI, IAMAS, IAVCEI, IAHS, IAPSO, IAGA) és a tagszervezetekhez kapcsolódó hazai tudományos tevékenységeknek a bemutatásával folytatódott a tagszervezetek nemzeti képviselőinek tolmácsolásában.

A délutáni szekció a nemzeti képviselők által felkért előadók szakmai előadásával indult, ahol többek között a müográfia geofizikai alkalmazásairól, óceáni áramlások laboratóriumi vizsgálatáról és a légkör globális műholdas navigációs rendszerek segítségével történő monitorozásáról hallhattak egy-egy izgalmas előadást a résztvevők. A nap az IUGG MNB jövőbeli terveinek ismertetése után egy kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amelynek a résztvevői: Dr. Rózsa Szabolcs (IUGG MNB elnök, IAG nemzeti képviselő), Dr. Kalmár Dániel (IASPEI nemzeti képviselő), Dr. Harangi Szabolcs (IAVCEI nemzeti képviselő), Dr. Heilig Balázs (IAGA nemzeti képviselő), Dr. Gribovszki Zoltán (IAHS nemzeti képviselő), Dr. Kovács István János (FI megbízott igazgató) és Dr. Weidinger Tamás (ELTE Meteorológiai Tanszék) voltak. A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy az IUGG MNB kiváló lehetőséget jelent a hazai intézetek és a különböző tudományágak közötti szorosabb együttműködés elősegítésére, fontos szerepet játszhat a külföldön élő magyar kutatókkal történő kapcsolattartás erősítésében, valamint jó lehetőséget biztosíthat fiatal kutatóknak a földtudományokhoz kapcsolódó hazai kutatásokba történő bekapcsolódásba. Ezekkel a célokkal összhangban az IUGG MNB egy adatbázis felépítését tervezi, amely összegyűjti a tagszervezetek tevékenységi köréhez kapcsolódó magyar kutatókat, valamint egy hírlevelet is indít, amely fél éves időközönként biztosít majd lehetőséget a geodéziával, földmágnességgel, meteorológiával, hidrológiával, krioszféra kutatással, óceanográfiával, szeizmológiával és vulkanológiával összefüggésben született hazai tudományos eredmények összefoglalására. A résztvevők abban is megegyeztek, hogy a jövőben minden évben célszerűnek tartják egy hasonló rendezvény megszervezését, amihez az FI a jövőben is szívesen állandó helyszínt biztosít.